הגדרה של פיזיותרפיה ושיקום לכלבים: פיזיותרפיה היא מקצוע בריאות העוסק באבחון, שיקום ומניעה של בעיות במערכת התנועה. התחום עוסק בשיפור יכולות תפקודיות וטיפול במצבים הקשורים למערכת עצב שריר שלד. התחום כולל טיפול ושיקום אורטופדי וניורולוגי.

  • אורטופדי: אבחון וטיפול בפגיעה במערכת שלד שריר לאחר טראומה גופנית, שחיקה מכנית, שינויים ניווניים במפרקים בעקבות בעיות מבניות וחוסר יציבות כמו דיספלזיה של הירך, הכתף והמרפק, OCD, קרע ברצועה צולבת, לחץ על המפרקים כתוצאה מהשמנה וגיל.

  • ניורולוגי: אבחון וטיפול בפגיעות המערבות את מערכת העצבים, פגיעה בחוט השדרה כתוצאה מטראומה, פריצה ובלט דיסק, מחלות ניווניות של עמוד השדרה, מחלות אוטאימוניות המשפיעות על מערכת העצבים, מאיולופתיה, ספונדיאליטיס, ספונדיאלוזיס ,תולעת הפארק וכו'.

 

פיזיותרפיה לכלבים ושיקום עוזרים בהפחתת כאב והאצת תהליך ההחלמה. המטרה העיקרית היא לשפר את איכות החיים של הכלב, להחזיר לתפקוד ולהפחית כאב כרוני או אקוטי.

 

שיטות הטיפול:

לאחר בדיקה אבחונית הכוללת בדיקה פיזקלית, אורטופדית וניורולוגית לזיהוי קשיים תפקודיים וחוסרים נוירולוגיים המטפל מתאים תוכנית טיפול אישית הכוללת תרגילים המותאמים באופן אישי למצבו של הכלב התפקודי והמנטלי. המטפל יודע להתאים את הגישה הטיפולית ולהיעזר בטכניקות ידניות שונות כגון מסאג', מובילזציה, עיסויים, באמצעים של תרמותרפיה, אולטראסאונד, חשמל, גלים קצרים וטכנולוגיות מתקדמות כמו גלי הלם ולייזר רך.

פיזיותרפיה לכלבים

פיזיותרפיה לכלבים על פיתת כושר.jpg

טיפול פיזיותרפי לכלבים - מה הוא כולל?

כמו אצל בני האדם, גם טיפול בכלבים רצוי שישלב עיסויים ומתיחות פסיביות. מטרת המסאג' היא הפחתת מתח השריר (טונוס). מסאג' לכלבים מסייע בהאצת ההחלמה מפציעות ומניתוחים ע"י הגברת זרימת הדם לאזור והקלת עוויתות בשריר. 

עיסוי לכלב

טיפול טווח תנועה פסיבי (PROM) מבוצע ע"י מתיחה של המפרק עד לגבול שלו. חשוב שהפיזיותרפיסט לא יבצע מתיחה מעבר לגבולות התנועה הנורמליים של המפרק. PROM מבוצע במטרה לעודד את הכלב לנצל את מלוא טווח התנועה של המפרק.

מתיחות פסיביות

בתרגילי איזון לכלבים משתמשים בציוד ולחיזוק שרירים חלשים (אטרופיה). התרגילים הללו כוללים תרגילי איזון וחיזוק שרירי המייצבים על כדורי פיזיו, פיתות שיווי משקל וקרשי נדנדה. תרגילים אלו יכולים להיות שימושים בכלבים המחלימים מניתוח, היות וזה מאתגר את הכלב לשאת משקל על הגפה הפגועה. התרגילים אלו יעילים עבור כלבים עם מצבים נוירולוגים, לדוגמא כלב המחלים משבץ וסובל מבעיית קואורדינציה ויציבות. 

 תרגילי איזון ויציבות

תרגילים שנועדו לשפר את הפרופריוצפציה (תחושת מנח הגוף במרחב). כאשר הכלב חווה ירידה בתחושה העמוקה עקב מצב אורתופדי או נוירולוגי, המוח לא יודע לזהות איפה הגפה נמצאת במרחב ונפגמת התחושה העמוקה. תרגילי הליכה מעל מכשולים, סולמות וביצוע שמיניות מכריחים את הכלב להעביר משקל מצד לצד תוך כדי התרגיל וכך יש שיפור במנח הגוף במרחב.

תרגילי קואורדינציה

קיימות טכניקות נוספות שלא נמצאות עדיין בשימוש נרחב בארץ, כגון גלי הלם ולייזר.

טכניקות נוספות

טכניקת גירוי חשמלי העושה שימוש בזרמים חשמליים על מנת לתת גירוי לשריר או להוריד כאב. לעיתים תכופות נעשה שימוש בגירוי חשמלי נוירו-שרירי (NMES) על מנת לחזק את השריר ו/או גיוס מוטורי. גירוי עורי חשמלי (TENS) יכול לעזור להקל את הכאב שהכלב חש, וניתן לעשות שימוש בטכניקות האלה לצד שאר השיטות הרשומות כאן. 

אלקטרותרפיה

טכניקות הידרותרפיות עושות שימוש במים ככלי לשיפור תפקוד של שרירים ומפרקים בכלבים. הטכניקות הללו כוללות שחייה והליכון תת מימי לכלב. שחייה מאפשרת לכלב לגייס קבוצת שרירים בו זמנית תוך כדי הגדלת טווח התנועה המפרקי (בעיקר כיפוף המפרק בבריכה). זה עוזר לבנות את סיבולת השריר וזוהי טכניקה שמנטרלת נשיאת משקל על המפרק ושיפור תנועתיות הגוף ללא לחץ וכאב על המפרקים. הליכון תת מימי לכלב נמצא בשימוש נפוץ בפיזיותרפיה לחיות ויכול לעזור מאד לכלבים המחלימים מניתוח, כגון ניתוח רצועה צולבת.

הידרותרפיה

הטיפול נועד לספק חימום עמוק ברקמות רכות בגוף הכוללות את השרירים, הגידים, המפרקים והרצועות. טיפול אולטרסאונד ניתן במצבי כאב על מנת לקדם את תהליך ריפוי הריקמה.


מטרות טיפוליות בכלבים:

  • הורדת כאב

  • הורדת ספאזם שרירי

  • שיפור טווחי תנועה ע"י הגמשת הקולגן .

  • הורדת נוקשות 

  • שיפור זרימת הדם, מטבוליות וריפוי רקמות רכות

  • טיפול בהסתיידויות

  • ריפוי פצעים, שברים, צלקות, קיצורים ופיברוזיס

אולטראסאונד

טיפול בקרני אור אינפרא אדום (LLLT- low level laser therapy) נעשה במטרה לשפר ולזרז החלמה של רקמות רכות, הפחתה של דלקות והקלה על כאבים כרוניים ואקוטיים.

טכנולוגיית הלייזר הרך מופקת באמצעות פוטוכימיה המתרחשת במיטוכונדריה ותלויה באורך הגל, צפיפות האור ומשך זמן החשיפה.

הטיפול בלייזר רך הינו אמצעי לריפוי שאינו מלווה בתופעות לוואי וסיכונים והוא מוכח כטיפול יעיל לפגיעה ברקמות הרכות ולבעיות מפרקים. 

לייזר רך